Prisojnik 2547 m.n.m. a bivak na Kanine, Slovinsko

Ďalší predĺžený víkend v Slovinsku, hlavný cieľ bola ferrata na vrch Prisojnik ktorá prechádza vraj najväčším skalným oknom v Alpách. Určite odporúčame navštíviť. Ferrata je veľmi pekná a dobre zabezpečená. Samotný vrch Prisojnik 2547m je čerešnička na torte s úžasnými výhľadmi do nekonečna.

Nasledujúci deň sa počasie pokazilo tak sme zvoli kratšie výlety po okolí, navštevili sme prameň rieky Soča, jazero Jasna pri Kranjskej Gore a jazerá Lago di Fusine inferiore a superiore (Taliansko)

Nad mestečkom Bovec sa nachádza lyžiarske stredisko Sella Nevea s najvyšším vrchom Kanin 2587m. Počasie nebolo ani v tento deň najvhodnejšie tak sme prešli len krátku začiatočnícku ferratu pod vrcholom Prestreljenik zakončenú malým oknom v stene, bohužiaľ, výhľady žiadne. Dúfali sme že sa to zmení keďže sme mali v pláne prespať na bivaku nad chatou Dom Petra Skalarja 2250m ktorá je momentálne v rekonštrukcii, o bivaku sme sa dozvedeli úplne náhodne a bol to jeden z najzaujímavejších zážitkov v živote. Tak futuristický bivak som ešte na horách nevidel, ale má svoje čaro, neopísateľný výhľad zo spálne a hlavne plní účel. Poobedie a západ slnka bol väčšinou zahalený v hmle, ale noc sa ukázala v tom najkrajšom šate, spln mesiaca, jemne prelínajúca sa hmla a krásny východ slnka 🙂

Trasa na Prisojnik: Začiatok z priesmyku Vršič, Chata Tičarjev dom, Ferrata cez Prednje okno, na vrchol Prisojnik po hrebeni, z Prisojniku sme sa nevracali naspäť tou istou trasou ale zišli dole a popod Prisojnik sa napojili naspäť na bežnú výstupovú trasu Slovenska planinska pot.

 

Foto: Nikon D750,Nikon 1J5, iPhone, GoPro 4 podľa toho čo bolo po ruke 🙂