O mne

Sám o sebe tvrdím že som len obyčajný turista vláčiaci 5 kíl fotopríslušenstva navyše. Niekedy ten batoh preklínam už na parkovisku. Ale fotenie a hory sú vášeň, tým sa nedá odolať.

Volám sa Šimon Trnka, som rodený Žilinčan, najradšej trávim čas na kopcoch s foťákom v ruke a spím v spacáku pod hviezdnou oblohou našich hôr. Fascinujú ma fotky Mliečnej dráhy, východov a západov slnka, kvôli ktorým niekedy nespím celú noc, alebo vstávam zo spacáku aj o štvrtej ráno.

Foteniu sa venujem už dlho, prvá zrkadlovka sa mi dostala do rúk v roku 2012, ale naozajstný príbeh fotografa som začal písať až v januári 2015 založením verejnej stránky na Facebooku. Bol som prekvapený koľkým ľuďom sa naše dobrodružstvá páčia. Odvtedy nepoľavujem, robím to čo ma baví, tráviť čas v prírode, spať na horách, zobúdzať sa s východom slnka, pozorovať Mliečnu dráhu a padajúce „hviezdy“ s kamarátmi alebo priateľkou.

Posledné roky sa turistike a „expedíciam“ venujem veľa, počasie sledujem pravidelne s očakávaním vhodných podmienok na výlet. Samozrejme párkrát sa stalo, že nás zastihla búrka a blesky, zobúdzali sa do hmly zapadaní snehom alebo bojovali s víchricou na hrebeni hôr. Nič z toho nás ale neodradilo pokračovať ďalej 🙂

Najviac času trávim v našich domácich národných parkoch, medzi najobľúbenejšie patrí Malá Fatra. Veľkou výzvou do budúcna sú nenavštívené štíty Vysokých Tatier a zahraničné hory.


Zlomové momenty:

Fotenie a hory sú koníček, venujem sa im naplno a som vďačný za všetky pozitívne ohlasy, ktoré dostávam rôznou formou. Rád by som spomenul týchto pár najvýznamnejších.

„Kariéru“ som odštartoval už pomerne skoro, v marci 2015 sa mi podaril husársky kúsok a v Malej Fatre počas výstupu na Veľký Kriváň s kamarátom som odfotil Polárnu žiaru! Áno, na Slovensku 🙂 Hneď ako som zverejnil fotky, boli vo všetkých médiách. Jednoducho sme sa ocitli v správnom čase na správnom mieste a pohľad to bol úžasný.

Ďalší zlomový okamih nastal v lete 2015, keď moje fotky zdieľal veľký americký server Bored Panda, odkiaľ sa dostali do celého sveta kde ho zdieľali ďalšie servery a moje zábery tak obleteli celý svet 🙂 Článok TU.

Prekvapil ma a veľmi potešil aj email z jesene 2015, ozvala sa redakcia francúzskeho foto časopisu Phototech s otázkou či by som nemal záujem o prezentáciu potuliek slovenskými horami v ich časopise. Skoro som odpadol 🙂 Tu je výsledok na 10 stranách.

Veľkým úspechom z môjho pohľadu je začiatok spolupráce s českým výrobcom outdoorového vybavenia SIR JOSEPH, ktorých od zimy reprezentujem ako Ambasádor. Bez nich by sme zamrzli na kopcoch. Využívam hlavne páperové spacáky a oblečenie. Spokojnosť maximálna 🙂

V apríli 2016 sa mi znova podarilo presadiť článkom o dobrodružstvách na kopcoch s mojou priateľkou na známom serveri Bored Panda, dokonca mal oveľa väčší úspech ako ten spred roka a fotky boli zdieľané už naozaj všade vo svete 🙂 Článok TU. Všimol si ich aj poľský National Geographic, ale najväčším prekvapením bol britský Daily Mail, ktorý mal dokonca záujem o rozhovor, článok TU.

Fotky v National Geographic sú podľa mňa snom každého fotografa prírody. V lete 2016 som bol už len krôčik od publikovania môjho záberu v časopise. Fotografia východu slnka z Krížnej vo Veľkej Fatre padla do oka editorom National Geographic portálu, bola vybratá medzi top 12 fotiek dňa, kde ju užívatelia ohodnotili ako najlepšiu a tak postúpila medzi top 20 fotografií mesiaca so šancou dostať sa až do časopisu. Odkaz TU.

Pár týždňov na to som znova neveril vlastným očiam keď sa fotografia polnočnej inverzie, teraz prezmenu z Malej Fatry ocitla vo výbere nočných záberov portálu National Geographic 🙂 Odkaz TU, fotka číslo 13 🙂

Zároveň ma v tomto období oslovila aj firma Nikon s ktorou som začal absolvovať kurzy fotenia nočnej oblohy ako prednášajúci a pomocný lektor 🙂

Zima 2017 so sebou priniesla ďalšiu poctu od webu National Geographic kedy sa dokonca 2 moje fotky objavili vo výbere „Your Epic Adventure Hiking Photos“ Prvá fotka (č. 7) z noci nad Monument Valley v USA a druhá z Kľaku v Malej Fatre (č. 10). Odkaz na článok TU.

Na jar 2017 sa mi podarilo dostať na expedíciu Fjallraven Polar 2017, rozhodlo o tom víťazstvo v mesačnom hlasovaní na konci roku 2016 kedy som skončil na Slovensku 1. s 15 059 hlasmi. Viac o celej expedícii v mojom historicky prvom blogu Fjallraven Polar 2017


Rozhovory ma tešia viac ako len zdieľané fotky na portáloch, tu sú všetky, ktoré som zatiaľ absolvoval:
Dailymail.co.uk, Refresher.skZilina.sme.skSóda.o2.sk, Interez.sk, Aktuality.sk, Travelistan.skCestujsi.webnoviny.sk, Smartmug.sk, Viralsvet.cz


Technika:
Nikon D750
objektív Nikkor 24-120 F4 VR
objektív Samyang 14mm F2.8
statív Manfrotto BeFree MKBFRA4-BH
statív Triopo GT-3128 + NB-1S kit
polarizačný filter kruhový
ND 1000X filter kruhový
náhradná baterka

Spacáky:
zimné: Sir Joseph Looping II 900, Sir Joseph Erratic Plus II 1000
jar – leto – jeseň: Sir Joseph Rimo II 600, Sir Joseph Paine 400
páperové papuče do spacáku Sir Joseph

Karimatka:
Thermarest Neo Air All Season

Stan:
MSR Hubba Hubba NX 2
Ferrino Maverick 2

Postproces:
Lightroom 6