Road trip po národných parkoch západu USA 2016

15 dňový road trip po národných parkoch západu USA – október 2016

Nekúpiť letenky za 400 EUR by bola obrovská chyba (let Košice – Los Angeles, San Francisco – Viedeň)! Neváhali sme ani sekundu a naplánovali 2 týždňový trip po národných parkoch západu USA. Počas 15 dní sme navštívili: Los Angeles, Death Valley, Las Vegas, Zion NP, Bryce Canyon NP, Arches NP, Canyonlands NP, Grand Canyon NP, Hoover Dam, Sequoia and Kings Canyon NP, Yosemite NP, Pacific Coast Highway, Santa Cruz, San Francisco, Stanford, Silicon Valley, Chicago. Nezabudnuteľný výlet, 5500 najazdených kilometrov a ešte viac zážitkov. Obaja sme zameraní na prírodu, preto sme sa v mestách veľa nezdržiavali. 15 dní v USA nás vyšli na cca 1400€/osoba komplet (letenky, víza, strava, auto, benzín, ubytovanie). Veľa sme ušetrili na ubytovaní, prvá vec v batožine boli spacáky a stan, to je nám najbližšie a tešili sme sa na každú príležitosť spať von. Počas 14 nocí v USA sme spali 1x v hoteli v Las Vegas, 1x v moteli v Los Angeles a San Franciscu, 4x v aute (Death Valley, Las Vegas, Pacific Coast Highway, Golden Gate Bridge, auto sme mali požičané 7 miestne ale zadných 5 sedadiel ihneď sklopili), 1x v neplatenom kempovisku medzi Arches a Canyonlands NP 1x priamo na okraji kaňonu nad Monument Valley, 1x v lese pri Grand Canyone, 3x v platených kempoch v národných parkoch (Bryce Canyon NP, Sequoia and Kings Canyon NP, Yosemite NP) a poslednú noc v lietadle San Francisco – Chicago.

Osobne som bol omámený a ohúrený Amerikou, obrovské mestá, široké a dlhé cesty, úplne odlišná príroda, na jednej strane púštne oblasti Utahu plné kaňonov, na druhej oceán a krajina obrovských stromov a hôr na severe Kalifornie.

Rady pre Vás na základe našich subjektívnych skúseností:
1. Požičanie auta: minimálne mesiac dopredu, čím skôr tým lepšia cena, nám sa podarilo objednať 7 miestny Chrysler s do roviny sklápateľnými zadnými sedadlami za 500€ na 15 dní, priemerná spotreba 11,5 litra/100km počas 5500 odjazdených km. Najlepšiu ponuku sme našli cez stránku auto-europe.com a požičovňu Alamo bez príplatku za odovzdanie auta v inom meste a s neobmedzenými kilometrami. Auto sme vyzdvihli kúsok od letiska v LA (shuttle bus priamo pred požičovňu) a odovzdali na letisku v San Franciscu.
2. SIM karta a dáta:  pred výletom som našiel informáciu o 25USD SIM karte pre cestovateľov s 2GB dát, mal som v pláne si ju v T-mobile kúpiť, po príchode do obchodu vysvitlo že sa platí ďalších 25USD za samotnú SIM kartu. Nezdalo sa mi to výhodné, za 50USD mi následne ponúkli 5GB dát so SIM kartou zadarmo, platil som síce rovnako, ale s dátami navyše. Určite existujú aj iné riešenia, pokojne napíšte ak poznáte lepšie.
3. Bookovanie hotelov: Nemyslím si že je nutné bookovať hotely priamo zo Slovenska pred odchodom a plánovať si tak cestu na deň presne a trápiť sa či človek stihne prísť alebo nie, áno, je pravda že sme hotel/motel bookovali len 2x vrámci pobytu v USA, ale úplne bez problémov, vo Vegas som bookol hotel cez booking.com aplikáciu v telefóne asi pól hodinu pred príchodom s obrovskou zľavou z 250 na 80USD v 4**** hoteli a v San Franciscu motel za 90USD cca hodinu pred príchodom, verím tomu že podobné by to bolo aj v iných turistami navštevovaných častiach USA.
4. Parkovanie v mestách: Vo všeobecnosti veľmi drahé, keď sme v centre San Francisca videli 10USD/hodina neverili sme, našťastie počas víkendu je na niektorý uliciach povolené parkovať úplne bezplatne a tak sme mohli nechať auto kúsok od slávnych Pierov v SF zadarmo počas návštevy Alcatrazu. V Los Angeles sme napríklad platili 5USD/hodina pri chodníku slávy a 2USD/hodina na pláži v Santa Monice, Na niektorých uliciach rezidenčných oblastí Los Angeles je možné parkovať bezplatne 2-3 hodiny, treba sledovať tabuľky pri ceste, kúsok od nákupnej pasáže Rodeo Drive v Beverly Hills sme parkovali 2 hodiny zdarma. V Las Vegas pohoda najväčšia, parkovanie zadarmo za kasínom kde sme aj prespali v aute.
5. Nákupy: Pre nás jednoznačne Wallmart, všetko pod jednou strechou, aj plynové bomby do variča.
6. Prejazd Golden Gate Bridge: Veľký pozor, za prejazd do mesta sa platí, von z mesta je prejazd bezplatný. My sme sa počas 2 dní v SF na ňom otočili 4x, pri cene 7USD za vjazd nás stál tento špás 21USD. Neplatí sa na mieste, domáci majú automatizovaný systém, turisti si musia predplatiť vjazd cez web stránku zadaním údajov z kreditnej karty a ŠPZ-ky. Systém si stiahne platbu sám za počet prejazdov.
7. STANOVANIE: freecampsites.net: Naša záchrana! Odporúčame pre všetkých kempujúcich v USA, stránka kde užívatelia pridávajú miesta kde sa dá zadarmo kempovať. Vďaka tejto web stránke sme si užili USA oveľa viac, napríklad spať na kraji kaňonu nad Monument Valley sa nepodarí každému, spať v aute za hotelom v Las Vegas alebo pri Moste Golden Gate Bridge bola tiež paráda 🙂 Okrem toho je stanovanie v kempoch v národných parkoch väčšinou bezproblémové (v októbri), vo všetkých okrem Yosemitov bolo dostatok miesta, v Yosemitoch je asi vždy plnka, preto sa odporúča volať predom a zistiť stav voľných miest a rovno miesto rezervovať.
8. Vstupy do národných parkov: 80 USD stojí America The Beautiful pass, dá sa kúpiť priamo na vstupe v každom národnom parku a oprávňuje vjazd osobného auta so všetkými cestujúcimi do národných parkov. My sme ho kúpili cez internet z druhej ruky za 40USD ešte zo Slovenska.
9. 3 týždne minimálne! 2 sú síce akurát na stihnutie všetkého, ale na niektorých miestach si viem predstaviť aj dlhšie strávený čas.
10. OKTÓBER: podľa mňa ideálny termín na návštevu, v púštnych oblastiach sme mali okolo 35°C, v LA do 30 a v SF okolo 25 stupňov cez deň. Najnižšie klesla teplota v noci v kempe v Bryce Canyone (cca -3°C) ktorý leží vo výške približne 2400-2700 m.n.m.)

Deň 1: Let Košice – Viedeň – Chicago – Los Angeles. Vyzdvihnutie auta a cesta na motel pár minút od letiska.

Deň 2: Nákup vo Wallmarte, východ slnka z Griffith Observatory, nápis Hollywood, prejazd po Mullholland drive nad LA, Beverly Hills, nákupná pasáž Rodeo Drive, Santa Monica beach, bicyklom na Venice Beach, cesta do Death Valley, noc v aute na bezplatnom Emigrant Camp Ground v Death Valley 

Deň 3: Spánok v aute na bezplatnom Emigrant Camp Ground v Death Valley, návšteva Mesquite Flat Sand Dunes, Zabriskie point, Rhyolite ghost town a Badwater Basin, cesta do LA cez Red Rock Canyon, sprcha vo Veterans Memorial Leisure Center, prehliadka mesta, návšteva Stratosphere Tower, kolotoč priamo na vrchu nad mestom, noc v aute za kasínom 5minút od Belagio fontány.

Deň 4: Ráno na parkovisku za hotelom vo Vegas, odchod do Zion NP, výšlap na vyhliadku Angels Landing v Zione, cesta do Bryce Canyon NP na západ slnka, nocovanie v oficiálnom kempe pri Bryce Canyone, 34USD/noc pre dvoch.

Deň 5: Mrazivé ráno v Bryce Canyon platenom kempe, východ slnka a prechádzka v Bryce Canyon NP, cesta a prehliadka Arches NP, nocovanie medzi Arches a Canyonlands NP na značenom ale bezplatnom kempovisku.

Deň 6: Ráno v značenom ale bezplatnom, nezariadenom kempovisku blízko Canyonlands NP, doobeda návšteva Canyonlands NP, cesta k Monument Valley a bezplatné nocovanie na okraji kaňonu na Muley Point.

Deň 7: Ráno na okraji kaňonu na Muley Point nad Monument Valley, prejazd Monument Valley, návšteva Antelope Canyon, návšteva Horseshoe Bend, sprcha v Grand Canyon Camper Village v mestečku Tusayan za 2USD/osoba, nocovanie bezplatne v lese kúsok od kempu.

Deň 8: Ráno v lese pri mestečku Tusayan pri Grand Canyone, prechádzka do Grand Canyonu cez South Kaibab Trail, návšteva Hoover Dam a ubytovanie v Treasure Island hoteli v Las Vegas (cez booking.com zľava z 250 na 80USD, bookované večer cca 30 min pred príchodom do hotela)

Deň 9: Ráno odchod z hotela v Las Vegas, celodenný presun do Sequoia and King Canyon NP, krátka prechádzka ku najväčšiemu stromu na svete sekvoji General Sherman, ubytovanie v oficiálnom kempe v národnom parku za 18USD/noc pre dvoch.

Deň 10: Ráno v oficiálnom kempe v Sequoia and Kings Canyon NP za 18USD/noc pre dvoch, prechádzka po parku pomedzi sekvoje, návšteva vyhliadky a presun do Yosemite NP, ubytovanie v oficiálnom kempe za 12USD/noc pre dvoch.

 

Deň 11: Ráno v oficiálnom kempe za 12USD/noc pre dvoch, návšteva Glacier Point v Yosemite NP, prechádzka na Sentinel Dome a cesta ku pobrežiu do Morro Bay kde sme stihli západ slnka, spánok v aute pri Pacific Coast Highway.

Deň 12: Ráno v aute pri Pacific Coast Highway, cesta po pobreží do San Francisca cez Santa Cruz kde sme si dali zástavku, nocovanie v moteli v San Franciscu za 98USD/noc pre dvoch.

Deň 13: Ráno v moteli za 98USD/noc pre dvoch, pešia prechádzka na Lombart street, návšteva California Academy of Sciences v Golden Gate Parku, výlet na Alcatraz a návšteva Pier 39, nocovanie v aute na odpočívadle pri Golden Gate Bridge.